Herbaty dla układu sercowo-naczyniowego: jak dbać o zdrowie serca

Kawa i herbata

Osoby dbające o swoje zdrowie na pewno wiedzą, jak ważne jest utrzymanie zdrowego układu sercowo-naczyniowego. Chcąc zadbać o swoje serce, można włączyć do swojego codziennego menu herbaty bogate w składniki wspierające jego funkcjonowanie.

Herbaty o działaniu korzystnym dla układu sercowo-naczyniowego

Herbaty, poza swoim smakiem i właściwościami odprężającymi, są również źródłem wielu korzystnych dla zdrowia składników. Wśród nich znajdują się takie, które mają pozytywny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego. Do najważniejszych z nich należą:

  1. Zielona herbata – bogata w flawonoidy,nie tylko wpływa korzystnie na pracę serca, ale także zapobiega chorobom układu krążenia. Zawiera również katechiny, dzięki którym zapobiega odkładaniu się tłuszczów w naczyniach krwionośnych.

  2. Rokitnik – herbatka z owoców rokitnika pomaga regulować ciśnienie krwi oraz wpływa pozytywnie na pracę serca, dzięki wysokiej zawartości potasu.

  3. Hibiskus – herbatka z kwiatów hibiskusa zawiera antocyjany, które zmniejszają napięcie naczyń krwionośnych, co wpływa na regulację ciśnienia krwi.

  4. Szałwia – herbatka z liści szałwii jest bogata w przeciwutleniacze, które blokują procesy utleniania cholesterolu, zapobiegając miażdżycy.

  5. Mięta – herbatka z mięty znana jest ze swojego kojącego wpływu na układ trawienny, jednak dzięki swoim właściwościom rozszerzających naczynia krwionośne, korzystnie wpływa także na układ sercowo-naczyniowy.

Zdrowy styl życia a układ sercowo-naczyniowy

Korzystanie z dobrodziejstw, jakie dają herbaty, to tylko element dbania o zdrowy układ sercowo-naczyniowy. Istotny jest również zdrowy styl życia, który przyczynia się do zapobiegania chorobom serca i naczyń krwionośnych. Najważniejsze w tym zakresie to:

  1. Regularna aktywność fizyczna – minimum 30 minut ruchu dziennie to minimum, które powinniśmy sobie postawić. Ruch wpływa korzystnie na pracę serca i wzmacnia układ krążenia.

  2. Zdrowa dieta – dieta bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty oraz źródła białka, a uboga w tłuszcze zwierzęce i cukry proste, wpływa korzystnie na pracę serca i naczyń krwionośnych.

  3. Regularne badania lekarskie – ważne, aby raz w roku wykonać badania kontrolne, w tym kontrole ciśnienia krwi cholesterolu. Dzięki temu można wykryć problemy sercowo-naczyniowe na wczesnym etapie i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Podsumowanie

Herbaty o właściwościach wspierających układ sercowo-naczyniowy to dobry wybór dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i harmonię pracy organizmu. Dobry styl życia, w tym dieta kierowana na układ sercowo-naczyniowy oraz regularna aktywność fizyczna i kontrola zdrowia to nie tylko sposoby profilaktyczne, ale również metody leczenia chorób układu krążenia.