Herbata czarna: smakowa podróż po najpopularniejszych odmianach

Kawa i herbata

Herbata czarna – odmiany, smaki i historie

Herbata czarna to jedna z najpopularniejszych herbat na świecie. Powstała w Chinach, a następnie zyskała popularność w Europie. Warto poznać różne odmiany, smaki i historie związane z tą herbatą.

 1. Odmiany herbaty czarnej

Herbata czarna to pochodząca z jednego gatunku rośliny Camellia sinensis (czajnikowej) herbata. Zależnie od kraju pochodzenia, metody produkcji oraz czynników klimatycznych i geograficznych otrzymujemy różne odmiany tej herbaty. Najważniejsze z nich to:

 • Darjeeling – pochodzi z regionu Darjeeling w Indiach. Charakteryzuje ją delikatny smak z nutami kwiatowymi, miętowymi i cytrusowymi.
 • Earl Grey – herbatę czarną wysokogatunkową wzbogaca się olejkiem bergamotkowym. W ten sposób powstaje oryginalna herbata, charakterystyczna z delikatnym i cytrusowym smakiem.
 • Ceylon – pochodzi z Sri Lanki. Ma lekko korzenne, cytrusowe i kwiatowe nuty.
 • Assam – pochodzi z Indii. Charakteryzuje się silnym i pełnym smakiem z nutami karmelowymi i pieprzowymi.
 1. Smaki herbaty czarnej

Herbata czarna ma zróżnicowane smaki, zależne od wielu czynników. Wyróżnić można smaki słodkie, korzenne, owocowe, kwiatowe, cytrusowe czy tez miodowe. Różne smaki herbaty czarnej można połączyć z konkretnymi potrawami i momentami dnia.

Przykłady:

 • słodka herbata idealnie sprawdzi się z ciastami, deserami i owocami,
 • korzenne i miodowe smaki herbaty czarnej doskonale sprawdzą sie wieczorem, w chłodne dni z kawałkiem ciemnej czekolady, bakaliami lub ciężkimi daniami,
 • kwiatowe i cytrusowe smaki herbaty czarnej to idealny wybór na popołudniowy relaks.
 1. Historia i ciekawostki związane z herbatą czarną

Herbata czarna była znana w Chinach już przed 2 tys. lat. Pierwsze próby uprawy herbacianej rośliny w Chinach to 2737 rok p.n.e. Do Europy trafiła herbata czarna dopiero w XVII wieku. Do tej pory herbata w Europie była wyłącznie zielona. Jednym z głównych powodów wprowadzenia herbaty czarnej do Europy, były koronne cele angielskiej królowej Wiktorii, która do gustu przypadła i wyprowadziła swój kraj na szczyty w dziedzinie produkcji i eksportu herbaty czarnej.

Ciekawostki:

 • W Anglii picie herbaty czarnej stało się narodowym rytuałem.
 • W Turcji herbata czarna ma swój specyficzny smak i nazywana jest turecka herbata.
 • Niedopita herbata zimowa to taka, która została w naszej filiżance po sprasowaniu tłuszczu z kiełbaski.
 1. Herbatę czarną pijemy na różne sposoby

Herbatę czarną najczęściej podajemy w formie zaparzonej z torebki lub herbaty liściastej. Herbate liściastą trzeba parzyć dłużej niż torebkową, bo najważniejsze składniki rozpuszczają się wolniej w wodzie.

Do herbaty czarnej często dodaje się mile składniki takie jak cytryna, miód, kandyzowane owoce, gałka muszkatołowa, imbir, kardamon czy goździki. Warto eksperymentować i szukać własnych ulubionych smaków i zapachów.

 1. Właściwości i korzyści zdrowotne herbaty czarnej

Herbata czarna ma szereg właściwości i korzyści zdrowotnych. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim:

 • działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu pomaga w walce z wolnymi rodnikami,
 • może wpływać na poprawę koncentracji i nastrój,
 • działa moczopędnie, dzięki czemu sprzyja procesowi oczyszczania organizmu,
 • zawiera fluor, który korzystnie wpływa na zdrowie zębów i kości.

Podsumowanie

Herbata czarna to jedna z najstarszych i najpopularniejszych herbat na świecie. Wszyscy jej fani wiedzą, że smak tej herbaty jest zróżnicowany i kryje wiele niespodzianek. Możliwości, jakie daje czarna herbata są niemal nieograniczone i każdy znajdzie w niej coś dla siebie.