Kuchnia Skandynawska – Zdrowa i Ekologiczna
Skandynawska dieta opiera się na naturalnych i sezonowych składnikach, z których przygotowuje się proste i smaczne dania. W kuchni Skandynawii popularne są ryby, owoce morza, dziczyzna, kasze, a także świeże warzywa i owoce. Podczas przygotowywania posiłków korzysta się z metod gotowania na parze lub w niskiej temperaturze, co pozwala zachować maksymalną ilość wartości odżywczych i smakowych.
Zdrowa i ekologiczna dieta jest charakterystyczna dla Skandynawii z uwagi na klimat i geografię. Mało ziemi uprawnej oraz niedostatek słońca skłaniają mieszkańców do wykorzystania naturalnych zasobów, które oferuje im region.
Ryby i Owoce Morza – Główni Bohaterowie Kuchni Skandynawskiej
Skandynawia to prawdziwy raj dla miłośników ryb i owoców morza. W Polsce modne są łososie, ale w Skandynawii podziwiać możemy bogactwo innych gatunków ryb oraz owoców morza takich jak krewetki, małże, homary, czy ostrygi. Na stołach kuchni skandynawskiej nie brakuje również łososia – na co dzień podawany jest na surowo, jako tzw. Gravlax.
W kuchni skandynawskiej ryby i owoce morza podawane są zazwyczaj z cebulą, koperkiem, chrzanem oraz kwaśną śmietaną lub majonezem. Najpopularniejszymi danią w kuchni Skandynawskiej są słynne szwedzkie klopsiki o nazwie köttbullar, które podawane są z puree ziemniaczanym, węgierska papryka, czy soki owocowe takie jak wodzianka.
Jarzyny, Kasze i Dziczyzna – Smaki Pólnocnej Ziemi
Kuchnia Skandynawska to nie tylko ryby i owoce morza, ale również inne składniki, które są charakterystyczne dla regionu. Do najważniejszych należą jarzyny, takie jak ziemniaki, groch, buraki, czy marchewki oraz kasze, np. jęczmienne i owsiane. Dzięki temu, że w Skandynawii dba się o ekologię, w sklepach możemy znaleźć produkty, które pochodzą z upraw i hodowli ekologicznych.
Czyste powietrze, ośnieżone krajobrazy oraz bogata fauna sprawiają, że dziczyzna zajmuje ważne miejsce w kuchni Skandynawskiej. Danie z dziczyzny kojarzone są z tradycyjnymi świętami, a w kuchni skandynawskiej są one podawane z warzywami, płatkami ziemniaczanymi oraz ciemnym sosem, który doskonale komponuje się z dziką jeleniną, jagnięciną i sarnią.
Przykłady dań kuchni Skandynawskiej:
• Gravlax – przygotowywany z surowego łososia, który marynuje się w soli, cukrze i ziołach na przestrzeni kilku dni.
• Köttbullar – słynne szwedzkie klopsiki z mielonego mięsa wieprzowego, podawane z puree ziemniaczanym oraz węgierską papryką.
• Smørrebrød – to kanapka, na której składają się pokrojone kawałki mięsa, ryby lub chleb, a na wierzchu umieszczane są różne dodatki jak ogórek czy jajko przepiórcze.
• Fiskesuppe – zupa rybna z dodatkiem warzyw i ziół.
• Lutefisk – ryba maczana w ługu wapniowym.
Podsumowanie
Kuchnia Skandynawska to zwłaszcza zdrowa i ekologiczna kuchnia, która czerpie z naturalnych składników i sezonowych produktów. Charakteryzuje się prostotą i smakiem, którym trudno się oprzeć. Danie przyrządzone w kuchni Skandynawskiej składają się ze składników wysokiej jakości oraz są przygotowywane w sposób, który pozwala zachować pełnię smaku. Na czele kuchni Skandynawskiej stoją ryby i owoce morza, kasze, dziczyzna oraz jarzyny.