5 Prostych Sposobów na Ograniczenie Marnowania Żywności w Kuchni

Kuchnia

W dzisiejszych czasach nasza planeta boryka się z problemem marnowania żywności. Przygotowywanie jedzenia zaczyna się już od planowania zakupów, a kończy na wykorzystaniu resztek. Warto pamiętać, że każdej głodnej osobie można pomóc, a przy okazji oszczędzić pieniądze i chronić środowisko. W tym artykule przedstawiamy 5 prostych sposobów na ograniczenie marnowania żywności w kuchni.

 1. Planuj zakupy i jedzenie
  Zacznij od zaplanowania posiłków na najbliższy tydzień. Nie zapomnij uwzględnić wszystkich składników potrzebnych do wykonania dań. Zanim wyruszysz na zakupy, sprawdź co masz w lodówce i spiżarni. Planując jedzenie unikniesz sytuacji, kiedy kupisz coś, co kończy się w lodówce – przed upływem jego ważności.

 2. Wykorzystaj resztki
  Przepisy kuchni “zerowego odpadu” coraz częściej królują na polskim rynku książek kulinarnych i blogów. Mają one na celu wykorzystanie do końca produktów, które zazwyczaj kończą się w koszu na śmieci. Resztki warzyw, które ugotowałeś albo podsmażyłeś do rosołu można wykorzystać do przygotowania aromatycznego bulionu. Zamiast wyrzucać resztki mięsa, można je dodać do sałatki razem z warzywami. Pomysłów jest wiele – wystarczy poszperać w sieci.

 3. Przechowuj żywność odpowiednio
  Dobrze zaprojektowana lodówka to podstawa. Wszystkie produkty powinny mieć swoje właściwe miejsca. Produkty, które już były otwarte, umieść w szczelnych pojemnikach. W przypadku gotowego jedzenia, lepiej podzielić je na mniejsze porcje i zapakować do torebek typu zip. Tak zapakowane dania zajmują mniej miejsca w lodówce i dłużej zachowują świeżość.

 4. Wybieraj produkty z datą ważności
  Przy zakupie produktów w sklepie warto zwrócić uwagę na datę ważności. Kup jedzenie z dalszą datą ważności, które zdąży się zużyć przed upływem terminu. W przypadku warzyw i owoców, które wcześniej się psują, lepiej kupić mniejsze opakowania albo produkty w sztuce.

 5. Kreatywnie wykorzystuj przeterminowane produkty
  Przed wyrzuceniem przeterminowanych produktów, zastanów się, czy nie da się ich wykorzystać w inny sposób. Jakiś czas temu przeterminowane produkty kojarzyły nam się ze śmiecią, dzisiaj możemy z nich zrobić pyszne dania. Na przykład z przejrzałych bananów można zrobić pyszne ciasto bananowe, a spełniający warunki spożywcze jogurt możemy zamienić na pyszną sałatkę owocową.

Podsumowując, na szanowanie jedzenia i chronienie środowiska warto spojrzeć inaczej. Nie wyrzucajmy jedzenia, które może stać się kolejnym składnikiem pysznego dania, lecz pomyślmy, jak wykorzystać kolekcję przepięknych marnotrawstw.