Kawa stanowi jeden z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Bez wątpienia wśród wielu osób budzi ona kontrowersje, gdyż jedni uważają ją za niezdrową, natomiast inni przekonują, że spożywanie kawy może mieć pozytywny wpływ na organizm. W dzisiejszym artykule przedstawię najnowsze badania naukowe dotyczące wpływu kawy na zdrowie człowieka.
I. Kawa zwiększa skupienie i poprawia pamięć
Kawa zawiera kofeinę, która jest jednym z najskuteczniejszych sposobów pobudzenia układu nerwowego. Dzięki temu odpoczywamy i czujemy się bardziej pobudzeni. Dodatkowo kofeina może jednak również zwiększać nasze skupienie i poprawiać pamięć. Badania wykazały, że spożywanie kawy przyczynia się do zwiększenia poziomu hormonów, takich jak noradrenalina i dopamina, które wpływają na pracę mózgu i nasze codzienne funkcjonowanie.
II. Korzyści dla układu krążenia
Spożywanie kawy pozytywnie wpływa na pracę układu krążenia. Badania wykazały, że osoby, które regularnie piją kawę, mają mniejsze ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Wspomniana już w punkcie pierwszym kofeina, wpływa na rozszerzenie tętnic krwionośnych, co zwiększa przepływ krwi w organizmie. Dodatkowo zawarte w kawie antyoksydanty i polifenole, również wykazują korzystny wpływ na serce i układ krążenia.
Lista wypunktowana:
- Regularne spożywanie kawy obniża ryzyko chorób serca i udaru mózgu
- Kofeina wpływa na rozszerzenie tętnic krwionośnych
- Antyoksydanty i polifenole także przyczyniają się do korzystnego wpływu kawy na układ krążenia
III. Kawa wspomaga odchudzanie
Kawa może być także pomocna w procesie odchudzania. Zawarta w niej kofeina, wykazuje właściwości termogeniczne, co oznacza, że przyspiesza metabolizm i tym samym pozwala na spalanie tłuszczu. Dodatkowo, kawa może również hamować apetyt i poprawiać trawienie, co przyspiesza proces detoksykacji organizmu.
IV. Kawa chroni przed chorobami wątroby
Badania wykazały, że regularne spożywanie kawy może skutecznie chronić przed chorobami wątroby, w tym przed chorobą stłuszczeniową wątroby, marskością wątroby, a nawet przed rakiem wątroby. Zawarte w kawie związki polifenolowe i chlorogenowe, wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe.
V. Spożywanie kawy a ryzyko raka
W kontekście związków kawowych związanych z ryzykiem nowotworów, dowody wydają się być sprzeczne. Jednak zdecydowana większość badań wykazała, że picie kawy nie zwiększa ryzyka wielu rodzajów chorób nowotworowych i wpływa korzystnie na pewne rodzaje raka, np. raka wątroby, raka jelita grubego i raka prostaty.
Podsumowanie
Wiele badań naukowych wykazuje, że picie kawy może mieć pozytywny wpływ na organizm i zdrowie człowieka. Spożywanie kawy wpływa między innymi na zwiększenie skupienia, poprawę pamięci, korzystne działanie na pracę układu krążenia, proces odchudzania, ochronę przed chorobami wątroby i zmniejszenie ryzyka niektórych rodzajów raka. Warto jednak pamiętać, że jak w przypadku wszystkiego, także i z kawą należy zachować umiar. Za duża ilość kawy nie wpłynie korzystnie na organizm.